Ana içeriğe atla

Muhabbet Kuşlarında Astım ve Nezle


Her burun akıntısı durumunu astım veya nezle olarak algılamamak gerekir burun akıntısı burunda iltihap olduğunun belirtisidir astım ve nezle şüphesinde veterinere gitmek en iyisidir fakat eğer veterinere gitme imkanınız yoksa evde bir takım ilaçlarla ve uygun ortam oluşturarak kuşunuzun hastalığı atlatmasını sağlayabilirsiniz.

Astım belirtileri ve tedavisi
Eğer kuşunuz nefes alıp verirken hırıltı çıkarıyor kuyruğu aşağı yukarı hareket ediyorsa petshoplardan temin edebileceğiniz aviastım ilacını kullanabilirsiniz. İlacı şırıngaya 3cm civarında çekip kuşun ağzına sıkıyoruz bu tedaviyi 2-3 gün arası hırıltı geçene kadar uygulayabilirsiniz. Kuşunuzun astım hastalığı belirtilerini gösterdiğine emin olmadan bu işlemi yapmayın.
Muhabbet kuşlarından nezle
Hava akımında kalmak ani ısı değişimleri muhabbet kuşlarında hastalığın en büyük nedenidir. Bu sebepten ötürü kuşunuzun kafesi pencere-kapı önü gibi hava akımı geçen yerlerde durmamalı uygun sıcaklıkta barındırılmalıdır. Kuşlarınızın nezle olmasını istemiyorsanız cereyana karşı önlem almalısınız.
Nezle belirtileri
Nezle diğer canlılarda da olduğu gibi halsizlik, zayıflık gibi belirtilerle anlaşılır. Kuşunuz eski enerjisine sahip değilse nezle olmuş olabilir. Nezle kendini her kuş da farklı belirtilerle gösterebilir. Nezle kuş genel olarak halsizdir, yem yemez ve tüylerini kabartmış şekilde tünekte zor durur. İleri evrelerde ise nefes darlığı, göz etrafında nemlenme, hırıltılı nefes alma gözlemlenir. Daha da ileri seviyede hapşırma ve burun akıntısı görülür. Hapşırma sırasında yem çıkartabilir.
Nezleye karşı alınabilecek önlemler
  1. Nezle kuşlarla kuşunuzun yakınlaşmasına izin vermeyin.
  2. Kuşunuzun kafesini belirli aralıklarla temizleyin. Sulukları hergün tazeleyin yemlikleri temiz tutun.
  3. Taze meyvelerle bağışıklığını arttırın.
  4. Cereyandan kuşunuzu koruyun
Tedavi
Tedavi sırasında kuşunuza bolca vitamin takviyesimde bulunun. Taze sebzelerden vitamin ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Meyveler kuşunuzun bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Kafeste başka kuşlar varsa onları ayırın ki hastalık diğer kuşa geçip iyileşen kuşa tekrar geçmesin. Eğer hastalık hala kuşu zorluyorsa antibiyotik tedavisine geçmelisiniz.
Muhabbet kuşu nezlesi insana bulaşır mı?
Muhabbet kuşu mikrobu insanda yaşayamaz. Bu yüzden bulaşması gibi bir durum mümkün değil muhabbet kuşu mikrobu bizim bağışıklık sistemimizi geçemez.