Ana içeriğe atla

Muhabbet Kuşu Banyo


Muhabbet kuşunuzu yaz aylarında sık sık banyo yaptırmalısınız bizi bile bunaltan şu sıcak havalar kuşlar için ölüm nedeni bile olabiliyor. Kış aylarında ise zıt şekilde banyoyu azaltmalısınız.
banyo
küçük bir kaba su koyabilirsiniz
banyo yapmış muhabbet kuşu
Muhabbet kuşunuzun yıkanması için banyoluk alabilirsiniz, kuşunuzu banyoda duş başlığının altında yıkanması için salabilir veya mutfak çeşmesinin önüne kuşunuzu koyarsanız o akan suda kendini temizleyecektir. Ama en sağlıklısı banyoluk alınmasıdır malum çeşme suyu hep aynı ısıda kalamıyor.
Kuşunuzu haftada bir kere yıkayabilirsiniz. Banyoya kuşunuzu alıştırmak için banyoluğa marul koyabilirsiniz. Banyoluğu petshoplardan temin edebilirsiniz veya internet üzerinden satın alabilirsiniz. Aslında sıradan bir fazla derin olmayan kapta işinizi görecektir.
Kuşunuzu kesinlikle ama kesinlikle saç kurutma makinesi ile kurutmaya kalkışmayın muhabbet kuşları hava akımına karşı dayanıklı değildir. Kuşunuzu fazla kalın olmayan bir havluya çok sıkmadan sarıp kurumasını sağlayabilirsiniz tüyleri hafif nemli kaldığında kuşunuzu salabilirsiniz. O kendini kurutacaktır.