Ana içeriğe atla

Muhabbet Kuşu Bit Sorunu


Muhabbet kuşu bit belirtileri
Eğer kuşunuz sürekli kendini kaşıyor gagasıyla tüylerini çekiştirip didikliyorsa, tüylerini kabartıp silkeleniyorsa tüneğe tüylerini sürtmeye çalışıyorsa kuşunuz da bit olabilir.
Tedavisi
Eczane veya ve çocuklardan temin edebileceğiniz bir spreyi İle bu sorunu çözebilirsiniz. Sprey tedavisini 2-3 gün ara ile birkaç kez tekrarlamazsınız.
Bit spreyi nasıl kullanılır
bit yumurtası siyah alanlar
Spreyi kuşun tüm vücuduna, kanat altına ve boyun bölgesine sıkmalısınız. Yüz, göz ve buruna değmemesine dikkat etmelisiniz.
Bitler sadece kuşun üzerinde değil kafeste de barınabilir kafes içerisindeki bit yumurtalarını yandaki resimde görebilirsiniz.Avispray parazit sorunlarında oldukça etkilidir. Birinci önceliğiniz Avispray edinmek olmalıdır.

Bu sebepten ötürü kafes temizliğine de dikkat etmelisiniz. Spreyi kafesin içerisine de sıkmalısınız. Kafesin dezenfekte edilmesi çok önemlidir. Kafesin köşelerine ızgaranın altındaki kısıma tüneklere bitler yumurtalarını bırakabilir.  Bu sebepten ötürü buralara da sprey sıkılması gerekmektedir. Kafes ve aksesuarlar sıcak su ile yıkanmalı.
vitamix anti parazit spreyi bit ve diğer parazitlerde olumlu etki sağlayacaktır.
Ardap, biodust, Ekobit, vitamix kullanabileceğiniz bazı ilaçlardır. Bu ilaçları 10 ila 20 TL arası fiyatlara temin edebilirsiniz.

Muhabbet kuşu biti insana geçer mi?
Hayır kesinlikle muhabbet kuşu biti insana geçmez. Çünkü muhabbet kuşu biti insan biti kadar güçlü bir parazit değil fakat insan biti muhabbet kuşunu öldürebilir.