Ana içeriğe atla

Ele alıştırma ve konuşma eğitimi


Muhabbet kuşunuzun konuşmasını size alışık olmasını istiyorsanız öncelikle ona zararsız olduğunuzu öğretmelisiniz. Çünkü siz onun gözünde kocaman bir devsiniz ve istemeden de olsa onu incitebilirsiniz. O halde ne yapıyoruz eğitime başlamadan önce onun güvenini kazanıyoruz. Bunu onun sevdiği bir oyuncakla oynayarak yada elimize marul koyarak başarabiliriz bir süre sonra oyuncağın ve marulun çekiciliğine dayanamayarak size yaklaşacaktır. Sizin yanınızda güvenle oynadığını yemek yediğini anladığında ise sizinlede takılmaya başlayacaktır. İlk zamanlar üstünde hafif korku kalabilir normaldir siz aniden elinizi kaldırırsınız kaçar vs. bunlar gayet normal sakın alışmıyor ya diyerek pes etmeyin. Herşey yavaş yavaş olacak ne demişler sabreden derviş muradına ermiş. Aslında muhabbet kuşlarında eğitimi aşama aşama gerçekleştirmek gerek zira daha elinize gelmeye alışmamış bir kuşa konuşmayı öğretmek daha zorludur. Çünkü papağan türleri konuşmayı sosyalleşmek amaçlı öğrenirler papağan türleri göç öden farklı kuşlarla bile yeri geldiğinde göç ederler bunun nedeni sosyal olmaları onların seslerinide taklit edebilmeleri.
Neyse isterseniz adım adım muhabbet kuşu eğitimini anlatalım…
muhabbet kuşu ele alıştırma
muhabbet kuşu ele alıştırma
Önceliğimiz tekrar söylediğimiz gibi güvenini kazanmak bunun için onun çok sevdiği bir nesneyi yada yiyeceği yakınımıza koymalı yanımızda onunla korkmadan ilgilenmesini sağlamalıyız. Bu aşamayı geçtiğimizde sıradaki görevimiz ona gel komutunu öğretmek olmalı bunun için yine en sevdiği nesneyi elimizde tutuyoruz ve ona göstererek gel diyoruz hayvan bir süre sonra gel komutu ile nesneyi ilişkilendiriyor elinizde nesne olmasa dahi gel kelimesini duyunca yanınıza veya elinize geliyor.
Bu aşamayı geçtikten sonra yapmanız gerekenler çok daha kolay zira artık kuşunuz siz istediğinizde yanınıza geliyor sürekli sizi inceliyor neden mi inceliyor çünkü oyuncağını vereceğinizi düşünerek geldi oyuncağım nerde diye etrafa bakınıyor. Oyuncak sayesinde şovlarda gördüğünüz hareketleri bile kuşunuza öğretebilirsiniz oyuncağı kaydıraktan bırakıp ardından gitmesini merdivenin üstünde tutup merdivene tırmanmasını öğretebilirsiniz.

Fiziksel eğitimi tamamladıysanız sıra konuşma eğitiminde… Muhabbet kuşlarını konuşturmanın tek yolu var oda ilgi ilgi ilgi kuşunuzun konuşması için onunla sürekli ilgilenmeli onunla sohbet etmelisiniz ona lakaplar takmalısınız. Zaten fiziksel eğitimi tamamlarken hatırlarsınız ki gel komutunu kullanmıştık büyük ihtimalle kuşunuzun ilk kelimesi bu olacaktır.
Kuşuma ses kaydı açsam konuşur mu?
Hayır konuşmaz tam aksine kuşu bunalıma sokarsınız. Sizin yanınızda o bütün gün ötse hoşunuza gider mi?
Muhabbet kuşu konuşturma yemi işe yarar mı?
Bunlar para tuzağı sakın almayın arkadaşlar konuşturucu yem diye sattıkları genelde nijer tohumu oluyor kuşunuz daha fazla ötüyor evet ama bunun nedeni konuşmak istemesi değil çiftleşmek istemesi sitemizde nijer tohumu ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.
Ayna koysam konuşur mu?
Hayır yine aynı şekilde kuşu bunalıma sokarsınız.
Kuşum dişiymiş konuşmaz mı?
Konuşabilir eğitimin dişisi erkeği olmaz lütfen cinsiyetçilik yapmayalım ehehehe.
Kuşum 3 aydan büyük konuşmaz mı?
Konuşabilir hala kelime öğrenedebilir fakat yavru bir kuş daha çok kelimeyi daha kısa sürede öğrenir.
Tüm bu eğitim aşamalarını bitirdiniz artık ilgilenmeyin kuşunuzla şaka şaka amaç eğitim değil aslında kuşu mutlu etmek beyler bayanlar kuşunuzla ilgilenmeye devam eğer ilgilenmezseniz bir zaman sonra size küserler ve hayatada küserler. Neymiş ilgiyi kesmek yokmuş!
Bu arada bonus tavsiye: Dal darı kullanarak kuşunuzu eğitebilirsiniz dal darı kuşların karşı koyamadığı yegana besin muhabbet kuşlarının sevdiği diğer besinleri burada bulabilirsiniz : http://muhabbetkusurehberi.com/beslenme-takviye/