Ana içeriğe atla

Muhabbet kuşu evdeki ilk gün ve temel bilgiler


Muhabbet kuşunuzu aldığınız gün onu kafese kapatmak yerine evin güvenli bir odasında 1-2 saat salmak size alışmasını kolaylaştıracaktır.
muhabbet kuşu parmakta
Muhtemelen aç olacaktır yakınınıza bir yere biraz yem dökün onları yedikten sonra kucağınıza yem dökün onuda yedikten sonra avucunuza biraz yem alın böylece yavaş yavaş size güvenecektir. Özellikle ilk hafta hergün bu şekilde çalışmanız çok iyi olur. Bu süreç boyunca kuşunuza http://muhabbetkusurehberi.com/mama-tarifi/linkteki mamayıda yapabilirsiniz. Kafes içersindeyken parmağa gelmesi için alıştırma yaptırabilirsiniz. Eğer kuşun ayaklarının üstündeki yani göğsünün altındaki bölgeye doğru parmağınızı iterseniz üstüne çıkacaktır. Başlarda kendini geri çekebilir yada sizi ısırabilir bunlar doğal siz karşı tepki vermezseniz zamanla daha çok alışacaktır.
Bu çalışma sonucunda parmağınızı görür görmez üstüne atlayacaktır. Konuşma için yapacağınız eğitimide elinize alıştırırken yaparsanız daha etkili olacaktır mesela parmağınızı her ittiğinizde gel derseniz gel komutunu parmağa çıkmakla bağdaştıracaktır kuşunuz ve salıkken gel sözcüğünü duyunca parmağınıza uçacaktır. Yine aynı şekilde severken yem yedirirken canım, cici kuş gibi kelimeleri kullanırsanız elinize her geldiğinde bu kelimeleri tekrar edecektir.
Eğer kuşunuz saldıktan sonra kafese girmiyorsa kafesi ona yaklaştırın çok yapılan bir hata var ışığı kapatıp bezle yakalıyor bazı arkadaşlar kuşu bu hem kuşun ayağının beze takılması ile sakatlık çıkarabilir hemde kuş elinizden kaçarsa duvar gibi sert yerlere çarparak ölebilir eğer kuşunuz kafese tam alışmadıysa salma işini boş vakitlerde yapın yatma saatine yakın zamanlarda yapmayın. Zaten bir zaman sonra acıkan kuş kafese yönelecektir.