Ana içeriğe atla

Muhabbet kuşunda felç


Papağan türleri ve muhabbet kuşlarında felç çok nadir görülen bir durum. Ama yaşlı kuşlarda oldukça yaygın. Hastalık ciddi olduğundan yapılacak tedavi mutlaka veteriner tarafından uygulanmalı. Eğer tedavi olumlu sonuç vermezse kuşu o şekilde beslemeniz gerekecek. Beyindeki kanın pıhtılaşması ile ortaya çıkan bu durum beynin bir kısmını oksijensiz bırakarak işlevsizleştirmekte bundan ötürü kuş bazı kabiliyetlerini kaybediyor. Eğer bu pıhtılaşma büyük bir alana yayılırsa sonuç kuşun ölümü olacaktır.

Belirtileri

Felç olan kuş tünekde duramaz hatta felç geldiği an tünekteyse yere düşer. Felç aniden olur öncesinde belirti göremezsiniz. Felcin geldiğini kuşun vücudunun bir kısmını veya tamamını hareket edememesinden anlayabilirsiniz.
Felç ayakları, kanatları veya gözleri etkileyebilir genellikle vücudun tek tarafında görüldüğünden sağ yada sol kısım felç olur. Felçli kuş yerde yatar hareket kabiliyetini kaybeder.
Felç durumunda erken müdahale ve bakım çok önemli eğer kuş veterinere götürülüp kontrol edilmezse ölüm kaçınılmazdır. Eğer veteriner durum çok ağır derse kuşunuzun uyutulmasına karar vermeniz daha yerinde olacaktır. Sonuçta acılı bir süreç kuşun bunu yaşamasını istemeyiz. Tabi karar yine size kalmış.