Ana içeriğe atla

Fransız Tüy Dökümü (French Molt) Hastalığı


Fransız tüy dökümü hastalığı genetik ve kalıcı bir hastalık olduğundan genç muhabbet kuşların da kendini gösterir. Diğer bir adı da BFD dir. Hastalık kanat ve kuyruk tüylerini döker. Bazı kuşlar da büyük tüylerin tamamı dökülürken bazı kuşlarda ise bazı tüyler kalabilir. Kısa tüyler bu hastalıktan etkilenmez. Fransız tüy dökümü hastalığına sahip kuşlar ömürleri boyunca uçamazlar. Kanat tüyleri düzelmez. Bu hastalığa sahip kuşlarda tırmanma ve zıplama hareketleri normal kuşlara göre daha fazladır uçamayan kuş enerjisini harcamak için daha hareketli olur.
Hastalığın sebebi Polyoma isimli bir virüstür. Bu virüs hakkında detaylı bir bilgi yoktur. Nasıl bulaştığı hala net olarak bilmemektedir. Tahminlere göre virüs kuşa yumurtada iken geçmekte. Tüy dökümü hastalığına sahip kuşları çiftleştirmek engelli nesillere yol açacaktır. Bu hastalığa sahip kuşlar ne yazıkki engellidir ama bu yaşamalarına engel değildir kuşunuz uçamasa bile hayata küsmeyecektir zaten papağan türleri tırmanmayı uçmaya tercih ederler.
Tüyleri tam olan bir kuşta virüsü taşıyabilir zaten engelli yavruların çıkmasında da asıl etken budur. Uzmanlara göre tüy dökümü hastalığına sahip bir kuş sağlıklı kuşlara virüsü taşıyıcı olarak bulaştırabilir.
Hastalığın tedavisi var mı?
Maalesef yok kuşunuzu olduğu gibi kabullenmek zorundasınız.
Tüyler dökülürken kanama yaşanabilir kontrol etmenizde fayda var.