Ana içeriğe atla

Muhabbet Kuşu Neden Kusar


Kusma aslında vücudun bazı hastalıklar için uyarı aracı olarak kullandığı bir tepkidir. Muhabbet kuşları eş istediği zamanlarda da kusma eylemini gerçekleştirirler. Aslında amaç eşlere yem kusarak sevgi gösterisinde bulunmaktır. Tifo ecoli gibi sindirim sisteminde gerçekleşen rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Kusmanın nedenini tam olarak anlamak için veteriner desteği alınmalı. Eğer kafeste ayna varsa kuş aynadaki yansımasını eş sanıp ona yem kusuyor olabilir bunun önüne geçmek için aynayı kaldırmalısınız.
Çok zararlı görülmeyen kusma aslında yenen yemin geri çıkarılmasıdır. Fakat bazen ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.
Yenen yemin sindirilmeden çıkarılmasına  Regürgitasyon adı verilir kusma ile regürgitasyonu ayırt etmek zor olabilir. Kusmanın nedeni zehirlenme olabileceği gibi darbe de olabilir. Kuşunuz uçarken kafasını bir yere çarpmış olabilir. Darbe ve zehirlenme durumlarının gerçekleştiğini düşünüyorsanız kuşunuzu veterinere götürmelisiniz.
Tedavi olarak yapabileceğiniz birşey yok eğer aynadan ötürü bir kusma oluyorsa aynayı kaldırmalı, eş istiyorsa yanına eş almalı, zehirlenme ve darbe durumunda ise veteriner kontrolüne götürmelisiniz.