Ana içeriğe atla

Muhabbet Kuşu Mantar


Muhabbet kuşlarında mantar neden olur?
Mantar hastalığı pislikle birlikte gelir. Eğer kuşunuz uzun süre temizlenmezse veya kafes altlığı değiştirilmez kafes temizliği yapılmazsa bir zaman sonra kafeste bakteriler ürer ve kuşunuzun sağlığını etkiler. Kuşunuzun sağlığı için 2 günde bir kafes altındaki dışkılığı kağıdın yerine yeni beyaz çizgisiz kağıt koymalısınız. Eğer bu kağıdı temizlemezseniz kuşunuz dışkısını yiyebilir bunun ardından dışkıdaki bakteriler kuşunuzun gaga çevresine yayılarak mantar oluşumuna neden olabilir. Mantar bu yüzden çoğunlukla gaga çevresinde nadiren ayaklarda görülür.
Muhabbet kuşu mantar tedavisi
Kuşunuzun mantar hastalığını barındıran bölgesini önce temizlemeniz gerekmekte bunun için oksijenli su kullanabilirsiniz. Oksijenli suyu kulak pamuğuna


muhabbet kuşu gaga mantarı

sürüp ölü derinin üzerine sürün tamamladıktan sonra eczaneden mantar kremi alıp bölgeye uygulayın.
Kremi 4 gün boyunca sabah akşam olmak üzere uygulayın. İşlem tamamlandıktan sonra kuşunuzun mantarlı bölgesinin daha iyi göründüğünü farkedeceksiniz. Tüyler o bölgede çıkmaya başlayacaktır.
Muhabbet kuşu mantar ilaçları
Mantarlı yeri batikonla mikrobunu aldıktan sonra avipom adında mantar kremini alıp kullanabilirsiniz. Trosyd veya beyaz vazelin de kullanabilirsiniz. Veya petshoplardan mantar spreyi de temin edebilirsiniz fakat sprey sıkarken göze ve burna gelmemesine dikat edin.
Muhabbet kuşu mantar belirtisi
Muhabbet kuşunuzun göz çevresinde veya ayak bölgesinde koku veya yandaki gibi tüy dökülmesi varsa mantar belirtilerini gösteriyordur.
Muhabbet kuşu mantar hastalığı bulaşıcımıdır?
Mantar hastası kuşlar toplu kafeste tutulmamalı diğer kuşlardan ayrılmalıdır. Aksi halde diğer kuşlara bulaşabilir.
Muhabbet kuşu göz çevresinde mantar
Göz çevresindeki mantara çok dikkat edilmelidir. Gözde sorun oluşturabilir.
Muhabbet kuşu mantar insana bulaşır mı?
Hayır kuştaki mantar insana bulaşmaz.