Ana içeriğe atla

Muhabbet kuşu bakımı


Muhabbet kuşları yoğun ilgi isteyen canlılardır. Çok çabuk stres olabilirler bir anda sağa sola neşe salan kuşunuzu üzüntüden kıvranırken bulabilirsiniz. Yeterli ilgiyi göstermezseniz bu onu aç kalmaktan susuz kalmaktan daha çok etkileyecek ölümüne sebep olabilecektir.
Muhabbet kuşunun bakımı zor mu?
Hayır aslında hiçte zor değil istedikleri esas şey sevgi inanın sadece yem ve suyla 11 yıl kuşunu yaşatan insanlar gördüm ama aralarında öyle bir bağ vardıki kendi çocuğu gibi davranıyordu kuşuna kuşta onu ebeveyni gibi seviyordu.
Muhabbet kuşu kafesleri nasıl olmalı?
Muhabbet kuşları da diğer tüm kanatlı hayvanlar gibi kanatlarını sürekli hareket ettirmek isteyecektir eğer yeterli alan bulamazsa kanatlarını kullanma kabiliyetini yavaş yavaş yitirebilir. Bu yüzden kafes seçiminde kuşun kanatlarının en az 1.5 katı kadar olmasına dikkat etmelisiniz. Onun dışında kafesin içine fazla oyuncak doldurup hayvanı boğmamalısınız evet muhabbet kuşlarıda diğer papağan türleri gibi oyuncu hayvanlardır fakat kafesin genişliği onun için daha önemli isterseniz evin bir köşesine oyun alanı hazırlayabilir oraya istediğiniz kadar oyuncak doldurabilirsiniz. Kafese ayna koymanızı önermiyorum çünkü bir zaman sonra kuşa stres yaratabiliyor aynadaki yansımasını kuş zannedip ona yem kusup kur yapıyor fakat karşılık alamayınca çıldırıyor üstelik size alışmasınada engel ayna.
ideal uzunlukta muhabbet kuşu tırnağı

Muhabbet kuşu ayak tırnakları kesilir mi?
kesilme zamanı gelmiş uzamış tırnak
kesilme zamanı gelmiş uzamış tırnak
Evet kuşunuzun tırnaklarını belli uzunluğa geldikçe kısaltmalısınız aksi taktirde dönüp kuşa batabilir. Bunun dışında tahta tünek kullanabilirsiniz tahta tünek sayesinde tırnakları fazla uzamayacaktır. Tırnak keserken dikkat etmelisiniz tırnağın içindeki damarı kesmemelisiniz keserseniz eczaneden Tetra ilacını alıp dökün kanamayı durduracaktır.
Eğer eczaneden alma imkanınız yoksa kuşu elinize alıp peçete tutun.

Muhabbet kuşu gagası kesilir mi?
uzamış muhabbet kuşu gagası kesilme zamanı gelmiş geçiyor
Eğer fazla uzamışsa alt gaga görünmüyorsa kesilmesi gerekir aksi taktirde kuşu rahatsız edecektir.
gaga taşı
gaga taşı

Aslında bu sorunu daha gerçekleşmeden önleyebilirsiniz kuşunuza alacağınız gaga taşı ile ona törpüleme imkanı tanıyabilirsiniz. Petshoplardan 3-5 TL arası bir fiyata gaga taşı alabilirsiniz.
Muhabbet kuşlarında uyku
mışıl mışıl uyuyor :D
Muhabbet kuşları bizim aksimize belirli bir saatte uyumazlar gün içersinde kısa kısa kestirmeler yaparlar.
Ama esas ana uykularını ışıklar sönünce yaparlar eğer siz sabahlamayı planlıyorsanız bunu kuşunuza da yaşatmamalısınız günde 10 saat civarı uyku alması gerekmektedir muhabbet kuşlarının. Uyku zamanı geldiğinde kafesin üstüne örteceğiniz bir örtü ona daha rahat bir ortam sunacaktır yalnız örtüyü komple kapatmayın kafesin bir kenarı boş kalsın ışığı kessin yeterli. Bunalsın istemeyiz. Ara uykularını gün içersinde görebilirsiniz gözlerini kapatıp ayaklarından birini içine çekip uyuklarlar hatta bu olurken ani ses yaparsanız aniden kalkıp şaşırmış bir ifadeyle bakabilirler. Bazende kafasını sırtına gömer uyurken muhabbet kuşları.