Ana içeriğe atla

Muhabbet Kuşu Cinsleri (Irkları)


Aslında kuşun ırkının pekte önemi yok ama üreticilik düşünen arkadaşlar ve kuşunun ırkını merak eden arkadaşlar olabilir onlar için bu sayfayı hazırlamak istedik. İri asil duran kuşların daha yüksek miktar paralara satılmasından ötürü bazı üreticiler yerli muhabbet kuşları ile uğraşmak istemiyor.
Ülkemizde muhabbet kuşlarına ait 6 temel tür vardır. Yaygınlık sırasına göre Yerli, İngiliz, Jumbo, Hollanda, Çekoslovak ve Pakistan ırklarıdır. Bu ırkların oluşumundaki en büyük etken ırk isimlerinden de anlaşılacağı üzere üretildikleri yerlerdir. İklim koşullarının etkisiyle o bölgeye uygun hali almaya çalışan muhabbet kuşları zamanla evrilmiştir.
Muhabbet Kuşu Irk Resimleri
Jumbo Muhabbet Kuşu bu tür yarışmalarda kullanılan normal hayatta pek neşeli olmayan kısacası ağır abi takılan bir türdür 😀 yerli kuşlar yanında yavru kuş gibi kalır
Pakistan Muhabbet Kuşu bu türü ufak tefek olmasından ayırt edebilirsiniz serçe boyutlarında olurlar.
Çekoslovak Muhabbet Kuşu son olarak çekoslavak türünü inceleyelim bu tür uzun kanat ve kuyruk tüyleri ile kendini belli eder
İngiliz Muhabbet Kuşu jumbolar kadar olmasada ingilizlerde epey iridir yerli kuşlar yanında küçük kalır göğüs kısımları şiştir hem uzun hemde geniş kuşlardır.
Hollanda Muhabbet Kuşu boy bakımından yerlilerle pek fark olmasada geniş göğsü ile kendini belli eder.
Yerli Muhabbet Kuşu Anayurtlarındaki kuşlarla boyut olarak birebir olan bu tür Türkiyede en yaygın olan türdür.