Ana içeriğe atla

Muhabbet kuşu kızıştırma yöntemleri


Kızıştırma Yöntemlerini Ne Zaman Uygulamalıyız

Eş seçimi öncesi dönemde ve çiftleşme sezonunda uygulanması daha doğru olacaktır. Önceden çiftleşmiş şuan çiftleşmeyen eşlerede uyguluyabilirsiniz.

Eş Seçimi

Dişi kuşlar 1 yaşına geldiklerinde, erkek kuşlar ise 6-7 aylıkken çiftleşmeye hazır olurlar. Bu yaşlardan küçük kuşları çiftleştirmek boşa çabadır yumurta boş olacaktır. Yine 5 yaşını geçmiş kuşlarda artık yaşlı olduklarından çiftleştirilmeleri sıkıntı çıkarabilir. Kuşun ölümüyle bile sonuçlanabilir.

Eş Seçtik Ama Çok Kavga Ediyorlar

Bu durum gayet normal birbirlerine alışma süreci içersindeler öncelikle kavga sebebi olabilecek öğeleri azaltmak amacıyla kafesin çok dar olmadığından emin olduktan sonra her kuş için birer suluk birer yemlik olmasını sağlayın genelde kavgaların sebebi bu olabiliyor. Bunları yapmanıza rağmen kavgaya devam ediyorsalar geçici bir kafes temin edin kuşlardan birini buna koyun bir süre birbirlerinden ayrı dursunlar sonrasında belli aralıklarla kuşları salıp ev içersindeki durumlarına bakın ev içersinde kavga etmedikleri zaman aynı kafese koyabilirsiniz.

Kızıştırma Yöntemleri

1. Nijer tohumunu deneyebilirsiniz nijer tohumu hakkında daha önce bilgi vermiştik yazımıza buradan ulaşabilirsiniz: http://muhabbetkusurehberi.com/nijer-tohumu/
2. Kuşlarınıza mama hazırlayarak destek olabilirsiniz mama tarifini bu yazımızda bulabilirsiniz: http://muhabbetkusurehberi.com/mama-tarifi/
3. Sularına bir miktar bal koyabilirsiniz ama ertesi sabah suyu tazelemeniz gerekmektedir.
Kuşlarınız kavga etmiyor, birbirleriyle ilgileniyorlar fakat çiftleşmiyorlarsa sorun bulundukları ortamda olabilir. Kuşlarınızın kafesini televizyonun olduğu odada ve oturma odalarında tutmamalısınız gürültü çiftleşmelerine engel olabilir. Sularını hergün tazelerseniz daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz.