Ana içeriğe atla

Muhabbet Kuşu Mama TarifiMuhabbet kuşlarını sadece petshoplardan aldığınız yemle besleyeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu küçük tüylü dostlarımızında tıpkı bizim gibi vitamin ve mineral takviyesine ihtiyacı var. Muhabbet kuşları için hazır mamaları petshoplarda bulabilirsiniz lakin gerek fiyatları gerekse içerikleri hakkında ciddi fark olacağından sizin mama hazırlamanız hem daha değerli hemde daha uygun olacaktır. Uğraşmak istemiyorsanız evcil hayvan dükkanlarında farklı markalarda mamalar bulabilirsiniz.
Tüy dökümü gibi dönemlerde ve hastalıklara karşı önlem amaçlı bu mamayı kullanabilirsiniz. Yine çiftleşme döneminde azdırıcı olarak eşlere bu mamayı yapıp verebilirsiniz. Mama tarifini tek kuşa göre vereceğiz siz kuş sayısına göre malzemeleri katlayabilirsiniz. Gerekli miktardan fazla mama yaparsanız mama boşa gidecektir çünkü mamadaki yumurta gibi içerikler çabuk bozulur dolaba atsanız bile en fazla 10 saat dayanacaktır. Mamayı kuşlarınıza verdikten 3 saat sonra kaldırmalısınız özellikle yaz aylarında daha fazla dışarıda kalması sağlıklı olmaz. Yeni yavrulamış dişiye sabah akşam mama verebilirsiniz.

İçindekiler ve Hazırlanış;   1.  Havuç (Çeyrek havucu rendelemeniz yeterli olacaktır.)
  2.  Yumurta (Yumurtayı kaynatıp rendeleyerek mamaya eklemelisiniz)  
  3. İrmik Ceviz(Bir adet yeterli toz haline getirip karıştırın) 
  4.  Bebe bisküvisi(Bim de mevcut 2 adet mamaya katıp geri kalanı  hüp hüp yiyebilirsiniz bende yiyorum çaktırmayın bebe  bisküvisinin yaşı olmaz :D)
  5.  Mısır unu Yumurta kabuğu (Toz haline getirip karıştırın yine)