Ana içeriğe atla

Muhabbet Kuşu Tüy Yolma Sorunu


tüy yolma muhabbet kuşu
tüy yolma muhabbet kuşu

Muhabbet kuşları bazen tüylerini yolabilirler bu insanların saçlarını yolmasıyla benzer bir durumdur kimi zaman buna neden olan sadece stresken bazen yedikleri bazende bulundukları ortamın sıcaklığı onları tüy yolmaya yönlendirebilir. Genellikle esas etken yetersiz beslenmedir ülkemizde ne yazıkki evde beslenen muhabbet kuşlarına yem su ikilisinden birde arada yeşillikten başka besin verilmiyor hasta olunca bile ölüme terkediliyor yeni kuş alırım mantığı ile yaklaşılıyor çoğunlukla halbuki muhabbet kuşlarının hatta tüm kanatlı evcillerin ek besinlerle vitamin ve mineral eksikliği giderilmeli bu belli bir program çerçevesinde takip edilmeli.
Stres ikinci olasılıktır eğer muhabbet kuşunuzu belirli aralıkla salmıyorsanız sürekli zamanını kafeste geçiriyorsa bu ciddi bir sorun biraz onun yerine kendinizi koyun farzedelim ki ülkede darbe oldu ve dışarı çıkma yasağı var nasıl sıkılırsınız bir zaman sonra değil mi ki onun birde kanatlarını açma arzusu var küçücük kafeste nasıl yapsın bunu yavrucak. Üstelik dikkat ediyorum çoğu muhabbet kuşu sahibi küçücük dikey telli kafese kuşunu hapsediyor halbuki kafesler kuşun kanatlarının 1.5 katı kadar yatay telli olmalı çünkü muhabbet kuşları papağan türü olduğundan tırmanmayı sever dikey telli kafesler kanarya tarzı kuşlar için üretilmiştir. Bu yüzden kafes seçimine de çok dikkat edilmelidir. Ayrıca kafesin oda içersinde bulunduğu konumda çok önemlidir. Muhabbet kuşları bizden daha iyi duyduğu için televizyondan mümkün olduğunca uzakta durmalıdır. Yine kafesle devam edersek kafeslerde kullanılan tüllerin çok yükseğe çekildiğini görmekteyim bu yalnış arkadaşlar evet tüy uçuyor biliyorumda sizi dışarıyı göremediğiniz bir kafese koysalar hoşunuza gider mi? Son olarak kafesi yere koymayalım ne yerde olsun nede tavanda olsun tam ortada bir masanın üstünde tutabilirsiniz. Güneş gören bir odada tutarsanız daha iyi olur.
tüy yolma genelde stresten kaynaklıdır
tüy yolma genelde stresten kaynaklıdır
Tüm bu etkenler tüy yolmaya neden olmaktadır. Eğer bunlardan sizin yaptığınız hatalar varsa yapmayı bıraktığınız anda yavaş yavaş mubişinizin bu huydan vazgeçtiğini göreceksiniz. Bu konuyla ilgili sorularınız varsa bize iletmekten çekinmeyin bunun için yorum alanını kullanabilirsiniz.