Ana içeriğe atla

Muhabbet kuşu tüy dökümü dönemi


Muhabbet kuşlarında tüy dökümü aslında bir hastalıktan öte yenilenmedir. Biz nasıl deri atıyorsak büyüdükçe onlarda tüy değiştiriyorlar. Bu aslında gayet normal bir durum fakat sorun eğer bu dönemde destek olmazsak oluyor ve bu tüy dökümü dönemi epey uzuyor bitmek bilmiyor bu yüzden birazdan bahsedeceğimiz takviyeleri ve ilaçları kullanmanız gerekmekte.supravit multivitamin
supravit multivitamin
b-vitaxi tüy döküm ilacı
b-vitaxi tüy döküm ilacı

Muhabbet kuşu tüy dökümü için ilaç önerisinde bulunmak gerekirse bu iki vitamin takviyesini önerilebilirim. Herhangi bir petshoptan bu ilaçları bulabilirsiniz.
Bu ikisi dışında eğer kuşunuzda bitlenme varsa,
avispray
avispray bit ilacını önerebilirim
Muhabbet kuşu tüy dökümü nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?
Kuşun özellikle kafasındaki ve sırtındaki tüyler dökülür. Eğer kuşunuz sürekli kendini kaşıyorsa parazit vardır avispray bit ilacını kullanabilirsiniz. Parazitler kuştan beslendiğinden kuşunuzda parazit varsa eskisi kadar hareketli olmadığını fazla ötmediğini farkedersiniz. Dişi kuşlarda kuluçka döneminde dökülme normaldir.
Tabi tüm bunların yanında tüy dökümü dönemi sandığınız şeyin tüy yolma olayı olma riskide mevcut bunun tespiti için buradaki yazıma bakabilirsiniz : http://muhabbetkusurehberi.com/2017/06/muhabbet-kusu-tuy-yolma.html
Tüy dökümü döneminin çabuk ve rahat geçmesini sağlayacak yeni tüyleri daha kaliteli hale getirecek bir diğer etkende beslenmedir: http://muhabbetkusurehberi.com/2017/06/muhabbet-kusu-beslenme.html
Muhabbet kuşu tüy dökümü ne zaman olur?
Aslında net bir zaman vermek yalnış olur lakin temel dönemler vardır. Genelde Ağustos, Eylül aylarında muhabbet kuşları tüy dökerler ama bunun dışında ara tüy dökümü dönemleri dediğimiz dönemlerdede tüy dökmektedirler bu dönemler net değildir her kuş farklı dönemde tüy dökebilir.

Muhabbet kuşu tüy dökümü ne zaman biter?

Tüy dökümü 2 haftada sürebilir 1 haftada hatta belkide daha uzun bu tamamen sizin kuşu desteklemenizle ilgili düzgün beslenen bir kuşun tüy dökme dönemi daha kısa ve sağlıklı geçecektir.

Kuşumun kafasında sert birşeyler var bunlar ne?
Bunlar tüy kapsülleri arkadaşlar o kapsüllerden yeni tüyler çıkıyor panik yapmanıza gerek yok yandaki ve aşağıdaki resimde tüy kapsüllerini görebilirsiniz.