Ana içeriğe atla

Dişi kuş yumurtasını kırıyor ve yiyorsa ne yapmalıyız?Her insanın psikolojisi aynı olmadığı gibi bazı kuşlarında farklı karakterleri olabiliyor, bu gibi durumlarda olay kendi yumurtasına veya yavrusuna zarar vermeye kadar gidiyor ne yazıkki. İlk yumurtada bunun yaşanmasında pek sıkıntı yok ama sürekli oluyorsa müdahale edilmesi gerekmekte. Öncelikle sorunun yuvalığın bulunduğu ortamdan mı kaynaklı olup olmadığını kontrol etmemiz gerek. Eş kuşlarınızı eğer televizyon,radyo gibi sesli aygıtların yanında tutuyorsanız bu sorunun kaynağı olabilir yada çok fazla bakıp rahatsız ediyorsanız problem buda olabilir. Eğer bunlar değilse kuşunuzla ilgilidir.

Çözüm

Petshoplardan temin edebileceğiniz sahte yumurtaları kullanabilirsiniz. Bu yumurtalar sert yapıda olduğundan kuşunuzun altına koyduğunuzda kıramadığını görecek zamanla yumurtanın kırılmayan birşey olduğunu düşünecektir. Kırma alışkanlığını böyle yoketmeyi deneyebilirsiniz.
Dikkat: Sorunun kaynaklarından biride kalsiyum eksikliği olabilir gaga taşı ve kalamar kemiğini kafeste bulundurmayı ihmal etmeyin. Eğer çok fazla mama veriyorsanız mamayıda biraz azaltabilirsiniz.