Ana içeriğe atla

Muhabbet kuşu yumurta tıkanması tedavisi


Muhabbet kuşlarında yumurtlama sırasında dişide sorunlar çıkabiliyor bu sorunların nedeni genelde yetersiz beslenme oluyor.
yumurta tıkanması yaşayan muhabbet kuşu
Yumurta tıkanmasıda bunlardan biri küçük kuşlarda sık görülen bu olay doğada ölümcül etkiye sahip olmasına karşın kafes kuşlarında insan eliyle yapılacak doğru müdahaleler ile çözülebiliyor. Çok nadir durumlarda profesyonel yardım alıp ameliyat yapılması gerekebilir genellikle evde çözülebilecek bir sorun bu.

Yumurta tıkanması nasıl anlaşılır?

Yumurta tıkanmasını anlamak için kuşun poposundaki tüylerin durumuna ve popo şişliğine dikkat etmelisiniz. Eğer popo tüyleri dökülmüşse ve popoda kuşun hareketlerini kısıtlayacak yürümesine engel olacak kadar bir şişlik varsa yumurta tıkanmıştır. Hatta daha ileri durumlarda yeni yumurtada oluşmaya başlamış olabilir bu durumda kuşun sakat kalma ihtimali yüksektir.

Nasıl tedavi edilir?

Bazen yumurta tıkanması kendi kendine kuşunuzun atlatacağı kadar sıkıntısız olabilir fakat yinede işi şansa bırakmamak daha iyidir. Dişiye zorlu anlar yaşatmamak adına tedavi uygulayabilirsiniz. Eğer yumurtayı kendi çıkaramazsa ölümle sonuçlanabilir. Eğer kuşunuz ilk kez yumurtluyorsa alışkın olmayabilir bu durumda poposuna zeytinyağı sürüp bir gün beklemeniz daha sağlıklı olacaktır. Kuşunuzun ağzındanda bir damla zeytinyağı verirseniz daha rahat çıkaracaktır. Eğer kendi haline bırakmanın faydasını görmüyorsanız kendiniz müdahale etmelisiniz eldiven giyerek aşağıdaki videodaki gibi popo bölgesine masaj yaparak kuşu rahatlata rahatlata yumurtayı kırmadan dışarı itmelisiniz.
Kalamar kemiği kullanırsanız kuşunuzun yumurtaları daha sağlam olur ve tıkanma gibi durumlarda kolay kırılmaz http://muhabbetkusurehberi.com/kalamar-kemigi-ne-ise-yarar/